Oddělené vedení a mimoúrovňová křížení pěších a cyklistických tras s automobilovými komunikacemi významně zvyšuje bezpečnost provozu. Součástí připravovaných staveb je proto i síť cyklotras a samostatných pěších komunikací.
Hlavní město Praha se na základě přijatých strategických dokumentů zavázalo plnit jeden z bodů rozvoje dopravní infrastruktury, kterým je podpora cyklistické dopravy. Efektivní rozvoj a integrace bezpečné cyklistické dopravy do městského prostředí však dnes naráží na řadu překážek. Jedná se o problémy legislativní, finanční nebo dopravně-technické. Nemalým problémem je rovněž i historická absence cyklistické dopravy v pražské aglomeraci a tedy poměrně malé zkušenosti s ní.
Při návrhu posuzovaných staveb č. 0081, 8313 a 0094 se vycházelo ze skutečnosti, že po převedení dopravy na tyto nové sběrné komunikace dojde k uvolnění prostoru, který je možné využít pro zřízení nových koridorů pro cyklisty a pěší. Tento nový prostor je nejvýraznější v místech, kde je navrženo podzemní vedení posuzovaných tras. V místech povrchového vedení sběrných komunikacích je pak navržena řada mimoúrovňových křížení pěších a cyklistických tras, které výrazně zvyšují bezpečnost provozu.
Při zpracování projektové dokumentace posuzovaných staveb tak bylo využito uvolněného prostoru pro pěší a cyklistickou dopravu s cílem zvýšení bezpečnosti všech účastníků dopravy. Díky přesunu cyklistického a pěšího provozu z frekventovaných komunikací do nových klidnějších tras tak byl splněn požadavek na zlepšení integrace cyklistické dopravy do městského prostředí.
Základní přínosy jsou tyto:
- Zvětšení rozsahu samostatně vedených tras pro cyklistickou a pěší dopravu.
- Oddělení pěší a cyklistické dopravy od dopravy automobilové.
- Zvýšení bezpečnosti na pěších a cyklistických komunikacích.
- Dotvoření současného systému cyklotras v Praze.
- Zkvalitněním cyklotras v Praze dojde ke zvýšení počtu jejich uživatelů, a to jak pro rekreační potřeby (zvýšení kvality života ve městě), tak i pro potřeby přepravy například do zaměstnání. To povede ke zmenšení počtu účastníků dopravy po silničních komunikacích (jak v MHD, tak i individuálních).